Toksoplazmoza – przebieg choroby

lekarze specjaliści > Toksoplazmoza > Toksoplazmoza – przebieg choroby

Specjaliści Radzą

Toksoplazmoza – przebieg choroby

Toksoplazmoza jest chorobą zazwyczaj przebiegającą bezobjawowo i niegroźną dla życia. Jednak pod szczególny ogląd należy wziąć kobiety w ciąży, ponieważ toksoplazmoza jest bardzo groźna dla rozwijającego się płodu. Większość osób przechodzi toksoplazmozę bezobjawowo. Jednak jest grupa ludzi, wśród których toksoplazmoza przebiega z pewnymi objawami. Jeżeli już pojawiają się objawy toksoplazmozy to są łagodne i przypominają raczej delikatną grypę a są to m.in.: gorączką, bóle stawów czy bóle głowy. Toksoplazmoza bardzo rzadko jest rozpoznawana, ponieważ ma tak niecharakterystyczny przebieg, że mało kto wie iż przebył tą chorobę. Czasami jednak gdy osoba ma słabą odporność toksoplazmoza może przerodzić się w stan ostry i powodować wysoką gorączkę, zapalenie węzłów chłonnych, zapalenia siatkówki oka czy nawet zapalenia mózgu czy opon mózgowych. Ważne jest, aby kobiety planujące posiadanie dzieci wykonywały badanie na toksoplazmozę i przed zajściem w ciążę wyleczyły chorobę. Badania na obecność przeciwciał toksoplazmozy nalezą do obowiązkowych badań w ciąży dlatego też toksoplazmoza wykryta na samym początku ciąży umożliwia podjęcie efektywnego leczenia bez szkody dla matki i dziecka. Nieleczona toksoplazmoza prowadzi do nieodwracalnych wad płodu często prowadząc do jego obumarcia.

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl