Toksoplazmoza – przyczyny, objawy i leczenie

lekarze specjaliści > Toksoplazmoza > Toksoplazmoza – przyczyny, objawy i leczenie

Specjaliści Radzą

Toksoplazmoza – przyczyny, objawy i leczenie

Toksoplazmowa jest chorobą wywołaną przez pasożyty Toxoplasma gondii. Toksoplazmoza jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży i płodu. Jak można zarazić się toksoplazmozą? Pasożyt wywołujący toksoplazmozę jest przenoszony głównie przez zarażone koty a właściwie ich odchody. To właśnie w nich znajdują się formy zakaźne pasożyta. Toksoplazmozą można się zarazić także jedząc nie umyte warzywa i owoce, jedząc surowe mięso, pijąc nieprzygotowaną wodę. Choroba czasami może przebiegać bezobjawowo częściej jednak osoby zarażone mają powiększone węzły chłonne, złe samopoczucie, czasami objawy zapalenia mięśnia sercowego, objawy grypopodobne a w rzadkich wypadkach nawet zapalenie opon mózgowych. Kobieta starająca się o dziecko powinna obowiązkowo wykonać badanie na obecność przeciwciał IgG i IgM. Kobieta będąca w ciąży ma badanie na toksoplazmozę w spisie badań obowiązkowych, ponieważ nie leczona choroba może prowadzić do ciężkich wad wrodzonych płodu lub do poronienia. Toksoplazmozę można leczyć będąc w ciąży. Kobietom w ciąży podaje się lek Spiromycynę, który kobieta powinna brać od czasu rozpoznania choroby do rozwiązania. Innym osobom zaleca się kurację antybiotykową zawierającą pirymetaminę i sulfadiazynę.

Zobacz więcej >>

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl